יום שבת, 16 במאי 2015

תקציר הפרקים הקודמים

שלושה חודשים חלפו מאז הפוסט האחרון שכתבתי. הסיבה לא הייתה היעדר נושאים חלילה, אלא אינטנסיביות רבה בעבודה וקצת שינויים בסדרי העדיפויות.
מפגש ועד ההורים בשבוע שעבר והסקירה המסורתית של המתרחש בצפית, אפשרו לי לראות כמה דברים בפרספקטיבה רחבה יותר והגבירו את התיאבון לכתוב ולשתף.
הרבה מהכתוב כאן ראוי להרחבה ולעיבוד, ויתכן כי אתייחס אליהם בהמשך.
בינתיים - להלן תקציר הפרקים הקודמים בצפית או בשם אחר: על ארבעה תהליכים ושני ארועים:

תהליך אחד: לפני כשבוע סיימנו בשעה טובה לרשום כמאתיים חניכי שכבת ט' לתיכון. מחנכי הכיתות ואני נפגשנו לשיחה אישית עם כל אחת ואחד מהחניכות והחניכים ועם הוריהם כמובן, שוחחנו על אפשרויות הבחירה וסייענו לקחת החלטות. קיימנו את הפגישות הללו כדי לא לייצר מעבר טכני מחטיבת הביניים לתיכון ולאפשר שיח בין כל גרמי החינוך. ברקע לכך שני מרכיבים במדיניות צפית בתיכון: הרחבה משמעותית של אפשרויות הבחירה במקצועות המוגברים (מגמות) ועידוד התלמידים שלנו ללמידה ברמה הגבוהה ביותר האפשרית מבחינתם באנגלית ובמתמטיקה. אנחנו מבינים לעומק את כובד ההחלטות המוטלות על כתבי החניכים במעבר לתיכון ורוצים לייצר את הסביבה המיטבית להגשמת יכולותיהם ושאיפותיהם.

תהליך שני: מאז תחילת השנה, חברי צוות צפית ואני עוברים בין הישובים השונים המזינים את צפית ומקיימים שיחה פתוחה עם ההורים. המפגשים הללו הם יוזמה משותפת שלנו ושל רכזי החינוך הבלתי-פורמאלי בישובים ומטרתה לתת מקום להתפתחותה של שפה חינוכית משותפת. בינתיים עברנו בנווה שלום, בכפר מנחם, בחצור, בשדה יואב, בסגולה, בכפר הרי"ף, ובשבוע הקרוב בבית ניר. בזה יסתיים הסבב של השנה הנוכחית ונמשיך בישובים הנוספים בשנה הבאה. יש הרבה מה לכתוב על המפגשים הללו, וסביר שאפרסם פוסט נוסף לאחר המפגש האחרון של השנה בבית ניר.

תהליך שלישי: תכנית הבינוי של צפית מתקרבת לשלבי הביצוע. על פי התכנית, באוגוסט הקרוב ייסגר מתחם הבנייה של השלב הראשון ותחל העבודה. בשלב הראשון יבנו שני בתי כיתות בני 6-8 כיתות כל אחד ומבנה מנהלה חדש. ברור לנו שהתחלת הבנייה תחייב אותנו להיערכות קפדנית בכל הנוגע לבטיחות, לתנועה בתוך צפית וללמידה, והצוותים הרלוונטיים החלו לשבת על המדוכה.

תהליך רביעי: צוות צפית החל לעבוד על תכנית ההתחדשות שלנו לשנים הבאות. חבר העובדים מחולק לחברותות ועוסק בסדרה של סוגיות העומדות על הפרק. בסיומו של התהליך, ועל בסיס העקרונות שיעלו מהעבודה הפנימית שלנו, תוכן תכנית אסטרטגית לשנים הקרובות.

שני ארועים: לכל מי שחי בחודשיים האחרונים על כוכב אחד הנה תקציר המנהלים: בארוע הראשון, לפני חופשת פסח, היו כמה נערים מעורבים (במידה כזו או אחרת) בהצצה, בצילום ובהפצה של תמונות מתוך מקלחות הבנות. בארוע השני, לפני שלושה שבועות, איתרנו כמות קטנה של חשיש ויצאנו משם למהלך אינטנסיבי של "ניקוי אורוות". אני לא חושב שיהיה נכון לפרט כעת על האירועים הללו. לתחושתי שני הארועים הללו טופלו לעילא ולעילא.

כמובן שלעולם לא נהיה חפים מטעויות או מטעויות שבדיעבד. זו הזדמנות בשבילי לרמוז על הדילמות שעולות מארועים כאלה, בעזרתם האדיבה של שני שירים של אמנון שמוש. האחד מכונה "יש" והשני "יש ויש":

יֵשׁ- אמנון שמוש (מתוך דיוואן ספרדי)

יֵשׁ מוֹרִישִים
לִבְנֵיהֶם
צִמָאוֹן 


יֵשׁ מַגִּישִׁים
לָהֶם
אֶת הַמַּיִם

יֵשׁ מַצִּיתִים
בְּעֵינֵיהֶם
אֶת הָאוֹר

יֵשׁ מַבְטִיחִים
לָהֶם
אֶת הַבַּיִת

מִי שֶיֹּאמַר
לִי
מַה נָּכוֹן
אֶשְׁתַּחֲוֶה
לוֹ
אַפַּיִם.


והגרסה המאוחרת יותר (אבל לא מנוקדת)
יש ויש
יש מרעיפים
על בניהם
אהבה ללא תנאי
וחרות בבחירת הדרך
יש מחדירים
בהם
השקפת עולמם
ועקרונות רבי ערך

יש זורעים
אמון
וקוצרים אמנות
        
יש נוטעים
אמונה
וקוטפים נאמנות
מי שיאמר
לי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה